Nahlédněte společně s námi do historie naší firmy! V roce 1999, Hospodářské noviny zveřejnily článek o poklesu poptávky a tržby
firmy Panav, a. s., kde mimo jiné, komentuje situaci bývalý ředitel společnosti Miroslav Bureš.
Pokles poptávky ovlivnil tržby Panavu
Přestože tržby a. s. Panav Senice na Hané, předního tuzemského výrobce přívěsů a návěsů, loni vzrostly v meziročně téměř o 14 procent na 422,5 miliónu korun, nedosáhla firma plánovaných výsledků. „Důvodem nesplnění je prudký pokles poptávky ve druhém pololetí roku,“ uvedl ředitel společnosti Miroslav Bureš.
Podle něj zákazníci kvůli celkové ekonomické situaci v ČR přestali nakupovat novou techniku, protože pro ni nenašli uplatnění. Svůj díl viny nese i rozpad ruského trhu a celkový pokles exportu. Podle Bureše jsou tak výsledky loňského roku kombinací mimořádně dobrého prvního pololetí a druhého pololetí, kdy tržby prakticky kopírovaly skutečnost roku 1997. Ředitel uvedl, že loni došlo v Panavu k navýšení materiálových nákladů, což bylo způsobeno konstrukčními a technologickými změnami nutnými pro zvýšení kvality, a rovněž požadavky zákazníků. „Nárůst však nebylo možné promítnout do prodejích cen vzhledem k nízké poptávce ve druhém pololetí,“ řekl Bureš. Jako příklad uvedl cenu valníkového přívěsu, která poklesla o deset procent.
Většina produkce společnosti, zhruba 85 procent, směřuje na tuzemský trh. Panav má v České republice dominantní pozici na trhu přívěsů, u návěsů je jeho postavení srovnatelné se třemi zahraničními výrobci, kteří u nás koupili či postavili montážní závody. Podíl exportu by se měl do budoucna zvýšit, v tom vidí Bureš možnost růstu tržeb. „Panav by měl vyvážet do více teritorií,“ doplnil. Společnost má již vybudované zastoupení v Maďarsku, a to včetně servisní sítě, a v Polsku. Letos začala fungovat společnost Panav Slovakia, oficiální importér na Slovensko.